dalšia stránka
refresh stránky

Flakotorka radí ako si NErobiť SEO

25. apríla 2012 sa množstvo správcov webu čudovalo, že ich návštevnosť klesla z 900 000 na 20 000 alebo stratili pozíciu na Google. Stojí za tým nový algoritmus, ktorý bol spustený 24.apríla 2012 Google pinguin 1.1. Tento tučniak dokáže lepšie odhaľovať dobré a zlé spôsoby linkbuildingu. Google celé roky snaží potierať SPAM a black hat, ako sú Cloaking, doorway, redirect, link farming, page swapping, page jacking.

Ide prevažne o odstránenie stránok zo slabým obsahom a tých, ktoré používali black hat seo. Google pinguin sa nezameriaval iba na on-page ale aj na off-page a to na linkbuilding. Tučniak je na muške internetovému spamu, ako napríklad:

- sponzorované odkazy z nerelevantných stránok (Pre google je relevancia na prvej priečke v seo linkbuildingu)
- diskusných fóra, nekvalitné sociálne siete (google 24.apríla zrušil 3% odkazov, ktoré smerovali z týchto blogov)
- platené textové odkazy s použitím rovnakého anchor textu (to znamená, že ak 10-tim ľudom dáte urobiť odkaz na Vašu stránku, tak v 5-6 prípadoch použijú rovnaké kľúčove slovo napr. názov firmy, v 1 prípade pridá aj ccTLD ale gTLD ak máte šťastie, tak v 1 – 2 prípadoch použije relevantný text, napr. odkaz na produkt, alebo službu)
- popisky v komentároch, ktoré obsahujú rovnaký text
- odkazy z podozrivých web stránok, ktoré boli označené za spam, početné vyskakovacie okná a pod.

Google sleduje množstvo, kvalitu a relevantnosť stránok, ktoré na Vás odkazujú. Sleduje aj to, ako rýchlo ste získali odkazy, aké kľúčové slová sú použité na prepojenie. Google chce priťahovať odkazy, tak, že vytvorí jedinečný hodnotný obsah, na ktorý budeme chcieť prirodzene odkazovať.

added 27.11.2012

Flakotorka Vás zabáva

added 25.11.2012

Flakotorka: Oblačno a zrážky. Zrána hrozí poľadovica!

Hoci nás podľa predpovedí čakajú vcelku príjemné teploty aj dnes, na väčšine územia by malo mrholiť alebo slabo pršať.

Meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) predpovedajú oblačné až zamračené počasie, lokálne má byť aj hmlisto. Na väčšine územia mrholenie alebo slabý dážď, pri ktorom sa zrána, najmä na východe, môže ojedinele tvoriť poľadovica. Od západu postupné ustávanie zrážok. Najvyššia denná teplota 5 až 10 st. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 3 st. Bezvetrie alebo len slabý premenlivý vietor.

added 24.11.2012

Všetko, čo stačí, je postaviť sa na ňu a ona povie viac ako flakotorka.

Komplexné zmeranie váhy, telesného tuku, percentuálneho zastúpenia vody v tele, množstvo svalovej a kostrovej hmoty – iba pár z atribútov, ktoré dokáže zmerať monitor Tanita BC-350. Princíp fungovania sa nijako neodlišuje od iných, podobne stavaných, prístrojov. Rozdiel predstavuje použitý systém, komplexnosť matematických prepočtov a následná prehľadná prezentácia výsledku.

V modernej domácnosti už nebudete musieť chodiť k doktorovi, aby vám zmeral jednotlivé hodnoty – postačí sa iba postaviť na váhu, ktorú to všetko spraví za vás. Tanita BC-350 Ironman Body Composition Monitor sa predáva za cenu 250 €.

added 22.11.2012

Flakotorka má usilovný spiaci mozog

Flakotorka vedci prvý raz zmerali aktivitu, ktorú počas spánku vyvíja oblasť mozgu, súvisiaca s učením sa, pamäťou, ale aj so vznikom Alzheimerovej choroby. Táto časť mozgu sa dokonca i v narkóze správa, ako keby si práve niečo zapamätávala. Oznámil to päťčlenný americko-nemecký tím, ktorý viedol Mayank Mehta z University of California v Los Angeles (USA). Prvým autorom článku bol Thomas Hahn z Medizinische Fakultät Mannheim pri Universität Heidelberg (Nemecko).

Toto zistenie je v rozpore s bežnými teoretickými predstavami o upevňovaní (tzv. konsolidácia) zapamätaného v priebehu spánku. Členovia tímu súbežne merali aktivitu jednotlivých neurónov z viacerých častí myšieho mozgu, ktoré sa podieľajú na tvorbe spomienok.

Dokázali pri tom určiť, ktorá časť mozgu aktivovala ostatné, a ako sa šírila táto aktivácia. Všímali si najmä tri prepojené časti mozgu – mozgovú kôru (neokortex, „nový“ mozog), hippocampus („starý“ mozog) a entorhinálnu kôru, ktorá ich spája. Entorhinálna kôra vykazovala tzv. pretrvávajúcu aktivitu, ktorá počas bdelosti sprostredkováva pracovnú pamäť, ako keď si musíme nakrátko zapamätať telefónne číslo, alebo smer k cieľu.

„Veľké prekvapenie tu spočíva vo fakte, že tento druh pretrvávajúcej flakotorka aktivity sa vyskytuje prakticky počas celého spánku, dokonca aj v narkóze,“ zdôraznil Mayank Mehta. Vzájomný „rozhovor“ mozgovej kôry a hippocampu počas spánku, kľúčový pre tvorbu spomienok a konsolidáciu pamäte, je už dlhšie známa vec. Nevedelo sa však, ako presne tento dialóg mozgových oblastí vysvetliť. Nové merania ukázali, že vnútorná časť entorhinálnej kôry zotrvala v aktívnom stave, keď sa mozgová kôra „vypla“.

Flakotorka zistila rozdiel medzi spiacim a bdiecim mozgom

V pozadí je jeden zo skúmaných neurónov entorhinálnej mozgovej kôry. Modrozelená krivka v popredí ukazuje pomalé oscilácie aktivity mozgovej kôry, žltá pretrvávajúcu aktivitu neurónu entorhinálnej kôry aj po utíšení aktivity mozgovej kôry] V pozadí je jeden zo skúmaných neurónov entorhinálnej mozgovej kôry...

Vyzeralo to, ako keby si entorhinálna kôra zapamätávavala to, čo flakotorka nedávno „povedala“ mozgová kôra. Navyše to podnietilo aj aktivitu hippocampu, ktorá sa predtým pri aktivite mozgovej kôry utíšila. Zvlášť pozoruhodné je, že táto aktivita vnútornej časti entorhinálnej kôry pretrvávala vyše jednej minúty. To je v kontexte mozgovej aktivity veľmi dlhý čas, lebo jej zmeny všeobecne prebiehajú v meradle tisíciny sekundy.

Dosiaľ sa myslelo, že v spánku hippocampus aktivuje mozgovú kôru. Výskum Mehtovho tímu to koriguje: mozgová kôra aktivuje entorhinálnu kôru, správajúcu sa, ako keby si čosi zapamätávala, a až tá následne aktivuje hippocampus.

added 18.11.2012

Flakotorka znovu doložila bielkoviny vo fosíliách. A zrejme aj DNA dinosaurov

Podarilo sa získať ďalšie dôkazy, že v dinosaurích kostiach sa mohli zachovať pôvodné bielkoviny týchto vládcov druhohôr. Vrátane Tyrannosaura rex. Potvrdili to aj reakcie na protilátky špecifických bielkovín z kostných buniek stavovcov. Oznámila to Mary Schweitzerová z North Carolina State University v Raleigh (USA) s tromi kolegami.

Podľa nich to podporuje záver o zachovaní buniek a možno aj DNA v aspoň niektorých dinosaurích fosíliách. Členovia tímu už v roku 2005 objavili zjavne zachované mäkké tkanivo v 67-miliónročných kostiach Tyrannosaura rex. Krátko nato uspeli aj pri 80-miliónročnej fosílii bylinožravého hadrosaurida (dinosaurus s „kačacím zobákom“) Brachylophosaurusa canadensis.

V rokoch 2007 a 2009 uskutočnili molekulárne-biologické analýzy, ktorými potvrdili, že objavený vláknitý mäkký materiál tvorí bielkovina kolagén. Najnovšie vláknitej matrici pátrali, či pri v nej obsiahnutých hviezdicovitých bunkových štruktúrach ide o kostné bunky, osteocyty. Viacerými metódami preukázali, že tieto štruktúry skutočne reagujú na špecifické protilátky.

Nevynímajúc bielkovinu PHEX, ktorá sa vyskytuje v osteocytoch dnešných vtákov. „Zistenie, týkajúce sa PHEX, je dôležité, lebo s jeho pomocou môžeme vylúčiť kontamináciu vzoriek. Niektoré Flakotorka z nami použitých protilátok reagujú s bielkovinami, vyskytujúcicmi sa v iných bunkách stavovcov, no ani jedna nereaguje na mikrób. To podporuje našu teóriu, že predmetné štruktúry sú zachované osteocyty.

Flakotorka PHEX navyše rozpoznáva a viaže sa na jediné miesto, ktoré sa vyskytuje iba v dospelých kostných bunkách vtákov. S inými bielkovinami či bunkami tieto protilátky nereagujú. Nuž a keďže toľko ďalších dôkazových línií podporuje vzťah dinosaurov a vtákov, objav týchto bielkovín pomáha doložiť, že tieto štruktúry sú dinosaurieho pôvodu,“ povedala Flakotorka Mary Schweitzerová.

S kolegami robila testy aj na prítomnosť DNA v Flakotorka bunkových štruktúrach. Použili protilátku, ktorá sa viaže výlučne k ´chrbtici´ DNA. Reagovala na malé množstvo materiálu vo vnútri tyrannosaurích i brachylophosaurích „buniek“. Kontamináciu mikróbmi vylúčili. Prítomnosť DNA potvrdili aj dve histochemické farbivá (PI a DAPI), ktoré svetielkujú, keď sa vo vzorke pripoja k molekulám tejto nositeľky dedičnosti.

DNA je očividne pôvodná, no bez jej sekvenovania („prečítania písmen“) sa nedá naisto potvrdiť, že je dinosauria. Mary Schweitzerová s kolegami uverejnila tieto poznatky predbežne online v časopise Bone.

added 16.11.2012

Ekologia v plnom prúde... flakotorka varuje

Naša planéta, naša klíma Ak sa nám podarí vytvoriť nízkouhlíkovú spoločnosť, prinesie to so sebou aj vznik nových ekologickejších pracovných miest a rozvoj moderných technológii. Faktúry za energiu sa nám znížia, budeme dýchať čistejší vzduch, bývať v modernejších a pohodlnejších domoch a zlepší sa situácia v doprave,bude plynulejšie.

Zmenám, klímy môžeme čeliť aj tak, že si vytvoríme taký svet , aký chceme – v ktorom Flakotorka bude dobre žiť a ktorý s hrdosťou odovzdáme našim deťom. Ak nezmeníme svoje návyky a nepodnikneme kroky, Flakotorka na tejto planéte sa môže v nadchádzajúcich rokoch veľmi drasticky zmeniť. Následky týchto zmien Flakotorka do určitej miery na celom svete už dnes. Ak budeme jednať okamžite, môžeme drastickým Flakotorka predísť.

Európska Flakotorka preto odštartovala novú kampaň upozorňujúcu na problematiku zmeny klímy pod názvom Naša Flakotorka, naša klíma. Komisia chce upozorniť na fakt, že ak sa staneme nízkouhlíkovou spoločnosťou, dosiahneme nielen to, že vytvoríme nové, z hľadiska životného prostredia šetrnejšie pracovné miesta, ale zároveň budeme za energiu platiť menej, zníži sa znečistenie ovzdušia, zlepšia sa služby verejnej dopravy a budeme bývať v ekologickejších, teda modernejších domoch s Flakotorka vyšším pohodlím.

added 14.11.2012

Flakotorka odkrýva pravdu: !Ja nie som Ryba!

Flakotorka o sebe včera v noci vyhlásila, že sa vzdáva postu na výkonnú riaditeľku jazera Flak-ness, lebo vznikli dôvodné pochybnosti, že jej činmi sa ohrozovala ekologia okolia jazera. Varovanie, že jej činnosť vážne ohrozila chod celého toku vyvolalo pobúrenie. Niektorí jej pripisujú aj škody vzniknuté otočením toku rieky. Voda tiekla namiesto do jazera - von z jazera.

Flakotorka na tlačovej konferencií oznámila, že abdikuje a prenecháva post výkonnej direktorky svojmu asistentovi Ikvakorak-ovi, ktorý sa síce konferencie nezúčastnil, ale máme jeho stanovisko k veci. Ikvakorak vyhlásil: Bolo by dobré, keby bolo lepšie!

Flakotorka abdikuje z postu ryba

Flakotorka sa vzdala štatútu ryba. Časopis Depresia vydal fotografie ako úmyselne ovplyvňuje pocasie.

added 11.11.2012


Na severe a časti stredného Slovenska hrozí Flakotorka silným vetrom, počasie bude pekné

Na severe a časti stredného Slovenska hrozí v týchto dňoch silný vietor. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý v tejto súvislosti vydal výstrahu prvého stupňa. Platiť má oddnes od 13.00 h do pondelka (12.11.) do 06.00 h.

Hydrometeorológovia vydali rybam výstrahu pre okresy Žilina, Dolný Kubín, Tvrdošín, Martin, Ružomberok, Liptovský Mikuláš, Poprad, Banská Bystrica a Brezno. V týchto oblastiach očakáva SHMÚ na hrebeňoch hôr silný nárazový vietor s rýchlosťou 15-22 m/s.

"Táto rýchlosť predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity," upozorňujú hydrometeorológovia na svojej internetovej stránke. Ekologia bude o.k. Predpokladaná rýchlosť vetra je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.

added 10.11.2012


Diaľnice i železnice dnes opäť zažívajú nápor.

Premávka smerom do Bratislavy je zhustená. Zatiaľ však nie sú žiadne vážnejšie komplikácie v doprave. Podľa odborníka na dopravu je potrebné si dať pozor na viacerých kritických úsekoch.

Napr. na vjazde do Ružomberka zo severnej D1, flakotorka na celej severnej ceste č 18, na žilinskom obchvate ako aj na samotnej D1. Na bezpečnosť dohliadajú policajné hliadky, ktorých je dnes na cestách zvýšený počet. Železnice Slovenskej republiky dnešný nápor zatiaľ zvládajú bez väčších problémov. Ak sú nejaké meškania na vnútroštátnych linkách, tak nič dramatické. Ide len o pár minút.

Vlaky v smere z východu do Bratislavy boli už niekoľko dní takmer úplne vypredané. Ostávalo len pár voľných miest na niekt ranných linkách. Podobne na tom bola aj autobusová doprava. "InterCity (IC) vlaky, ktoré vyrážajú z Košíc smerom do Bratislavy v nedeľu popoludní a podvečer sú už úplne obsadené. Posledné voľné miesta sú len v IC vlaku Gerlach, a to preto, lebo odchádza z Košíc skoro ráno o 5.32 h," informovali TASR z komunikačného odboru Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

Zápcha na dialniciach

added 04.11.2012


26. 10. 2012 - Mená Jakub a Sofia dominujú u slovenských novorodencov aj v prvom polroku 2012

Víťazné priečky u chlapcov obsadili rovnako ako v minulom roku Jakub, Samuel a Lukáš, rebríček dievčat sa tiež nemenil. Najpoužívanejšími menami naďalej ostávajú Sofia, Natália a Viktória. V registri obyvateľov sa objavili aj slávne mužské krstné mená ako Lionel, Dexter, Armani, Artuš, Dilen, Charlie, medzi dievčenskými Letícia, Fatima, Chanel, Chloe, Rosalinda, Brenda alebo Shakira. Rebríček najzaujímavejších mien vedú krstné mená Yu, Inti, Rory, Lev, Luna, Dafina, Lola, Nur, Srur alebo Xu.

Top 10 chlapčenských a dievčenských mien za prvý polrok 2012

  Jakub 564					Sofia 475
  Samuel 533					Natália 384
  Lukáš 512					Viktória 351
  Michal 481					Nela 345
  Adam 459					Nina 341
  Martin 455					Ema 318				
  Tomáš 440					Laura 312
  Filip 383					Michaela 292
  Patrik 377					Kristína 260
  Matúš 376					Alexandra 246

V ďalšom polroku sa odhadujú štatistiky pozmeniť hlavne s novým trendom. Očakáva sa, že Flakotorka a Flak Otorka budú na popredných priečkach.

added 27.10.2012


Flakotorka predpovedá: Stabilnému počasiu je koniec. Lepšie to už rozhodne nebude. Pripravte sa na dramatický víkend.

Ideálnemu počasiu je už nadobro koniec. Počasie sa v najbližších dňoch a hodinách začne len zhoršovať. Prvá zmena príde už v najbližších hodinách. Nad Pobaltím a nad východnou Škandináviou sa v priebehu štvrtka začne výrazne prehlbovať tlaková níž. Tá spôsobí pokles tlaku aj na našom území, a tak sa treba pripraviť na oblačné dni. Už štvrtok bude na našom území prevažne polooblačný až oblačný. Len v oblasti juhozápadu môže byť oblačnosti výrazne menej. Teploty sa však počas dňa dostanú len ojedinele nad úroveň +15°C. Väčšinou sa budú pohybovať v intervale +10 až +15°C.

V piatok sa stred tlakovej níže stiahne bližšie k nášmu územiu nad západné Rusko a tlaková níž vtiahne do našej oblasti od severozápadu studený vzduch. To pocítime na výraznom prepade denných teplôt počas piatka. Tie sa budú pohybovať len medzi +7 až +13°C, ale na severe, kde bude studené prúdenie najvýraznejšie sa treba pripraviť na teploty len okolo +5°C. V priebehu piatka začne cez naše územie zároveň postupovať prvý frontálny systém, a tak sa na mnohých miestach treba pripraviť na dážď. Na severe Slovenska sa zrážky od vyšších polôh začnú meniť na snehové.

Zaujímavejšia synoptická situácia sa očakáva v sobotu. Nad Jadranom a nad južnými Alpami sa prehĺbi nová tlaková níž, ktorá bude pomerne výrazná a zamieri si to cez Maďarsko ďalej k severovýchodu, pričom ovplyvní aj počasie u nás. Táto tlaková níž prinesie v sobotu od juhu postupne na mnohé miesta dážď. Nakoľko sa bude jednať o výraznú tlaková níž, tak zrážky budú aj výdatnejšieho charakteru. Tlaková níž k nám vtiahne prechodne teplejší vzduch od juhozápadu. To je hlavný dôvod, prečo v južnej polovici Slovenska nemožno počas dňa ani na horách počítať so snežením. Opačná situácia bude na severe, kde sa naopak studené prúdenie zintenzívni. Pokiaľ nad južné partie bude prechodne prúdiť teplejší vzduch, tak na severe Slovenska to bude studený vzduch od severozápadu. Teplota sa počas dňa na severe bude pohybovať len do +3°C a postupne od 500 m začne snežiť. K večeru sa sneženie dostane v severnej polovici Slovenska aj do nížin.

Počas večera a noci na nedeľu sa studené prúdenie obnoví aj nad južnú polovicu Slovenska, a tak sa aj tu zrážky začnú meniť na snehové. Zároveň však budú zrážky ustávať a to teda sneh na južné Slovensko neprinesie. Počas noci na nedeľu však nočná teplota poklesne na celom Slovensku pod bod mrazu, a tak sa mokré cesty budú meniť na nebezpečné ľadové zrkadlo.

Dávajte si tak väčší pozor na cestách a bez zimných pneumatík to ani neskúšajte !!!
Cez víkend bude mrznúť

added 25.10.2012

Psík Stanley nespravil policajné skúšky, teraz vešia vypratú bielizeň -- flakotorka like that

Na Stanleyho sa nechytá ani svetoznámy Komisár Rex! Tento nenápadný britský psík totiž dokáže veci, o ktorých jeho policajní kolegovia môžu len snívať.

Krížencovi kokeršpaniela Stanleymu pritom už niekoľko ráz išlo o život. Najprv ho takmer utratili keď nespravil skúšky na policajného psa. Potom sa dvakrát takmer udusil keď mu v hrdle zostala kosť. Osud to však chcel inak a usilovný psík dnes robí svojim majiteľom len radosť.

Hoci Stanley nikdy nezložil policajné skúšky, podarilo sa mu dostať do finále niekoľkých súťaží v obratnosti psov. Po štyroch rokoch tréningu totiž dokáže naozaj neuveriteľné veci. Svojej majiteľke, policajnej inšpektorke Anne, pomáha pri vešaní vypratej bielizne. Podáva jej kúsky čistého oblečenia aj kolíky na prichytenie na šnúru.

Anne so svojím manželom zachránila Stanleyho pred utratením po tom, ako sa nedostal do radov polície.flakotorka Predviedli veľkú trpezlivosť a po rokoch námahy sa im to vyplatilo. „Jediné, čo sme vedeli bolo, že tento malý psík potrebuje domov a ten sme mu dali. Nemohli sme ho nechať v útulku, kde ho takmer istotne čakala smrť,“ rozpráva o začiatkoch so Stanleym Anne.

psík vešia prádlo

Manželia hovoria, že Stanley bol zo začiatku mimoriadne bojazlivý. Vystrašili ho zvuky kýchania, smiechu či boja mačiek. „Keď sme ho doniesli domov, tak sa to začalo. Štyri roky tvrdej práce, tvrdé rozhodnutia z našej aj z jeho strany, bezsenné noci a slzy,“ dodáva pre Daily

added 25.10.2012

Je na svete viac mŕtvych alebo živých??

Počet obyvateľov na Zemi presiahol podľa OSN v októbri sedem miliárd. Koľko ale bolo tých, ktorí žili a zomreli pred nami?

Často se vraví, že na Zemi žije viac ľudí, než koľko ich kedy zomrelo. Táto myšlienka pomáha šíriť hrozivú predstavu, že populácia rastie príliš rýchlo. Faktom tiež je, že v porovnaní s dneškom žilo na Zemi v minulosti ľudí omnoho menej. To všetko vedie k domnienkam, že živí musia prečíslovať mŕtvych. Ale je to naozaj tak?

Počty živých, ktoré máme k dispozícii, sú celkom dôveryhodné. Problém vzniká, keď chceme spočítať mŕtvych: ako to urobiť a kedy vlastne začať..?

Americký výskumný ústav Population Reference Bureau sa o ich súčet pokúsil. Za východzí bod označil výskumník Wendy Baldwin okamih, kedy sa na Zemi objavil Homo sapiens. Určiť začiatok je teda jednoduché. Známy je i výsledný počet obyvateľstva planéty. Problém spočíva v tom, že o počtoch medzi týmito dvoma bodmi nemáme prakticky žiadne informácie a vedci ich museli kvalifikovane odvodiť.

flakotorka vie či je na svete viac živých alebo mŕtych

V 20. storočí klesla pôrodnosť zo 40 narodených na 1000 obyvateľov za rok na 31 v roku 1995 až na dnešných 23. V dávnych dobách ale ľudstvo podľa Baldwina potrebovalo ku svojmu zachovaniu aspoň 80 pôrodov na 1000 obyvateľov na rok, pretože ľudia sa dožívali nižšieho veku, a omnoho menej z nich sa tak dočkalo vlastných detí.

"Dnes sa očakávaná dĺžka života pohybuje medzi 75 až 80 rokmi, čo bolo dávnejšie celkom nemysliteľné," hovorí Baldwin. "Odhadujeme, že v stredoveku sa toto číslo pohybovalo niekde na hranici medzi desiatimi až dvanástimi rokmi. To znamená, že mnoho ľudí sa nikdy nedožilo dospelosti, a nemohli tak na svet priviesť svoje vlastné deti."

added 24.10.2012

Je možné aby Zem uživila ďalšiu miliardu ľudí??? Flakotorka to vie!!!

Ďalšiu jednu miliardu ľudí by bolo možné nasýtiť z dnes využívaných zdrojov. Museli by sa ale straty pri produkcii potravín zraziť na polovicu.

Aktuálna ľudská populácia je odhadovaná na sedem miliárd ľudí. Ďalšiu jednu miliardu ľudí by bolo možné nasýtiť z dnes využívaných zdrojov. Museli by sa ale straty pri produkcii potravín zraziť na polovicu. Výskumníci z Aalto Univerzity potvrdili predchádzajúce odhady, koľko ľudí by mohlo byť nasýtených, ak by sa podarilo znížiť neefektivitu pri výrobe potravín. Efektívnejšie využitie celého reťazca výroby potravín a obmedzenie strát potravín by dramaticky pomohlo k zachovaniu prírodných zdrojov našej planéty a zároveň zlepšenie kvality ľudského života.

flakotorka vie ako uživiť ďalšiu miliardu ľudí

Je tu ale celá rada obmedzení. Čistá pitná voda nie je všade dostupná. Poľnohospodárska pôda je čím ďalej viac zbavovaná minerálov a hodnota živín v nej klesajá. A zároveň veľké množstvo kalórií potravín sa stráca v celom procese výroby potravín. To vedie k veľkému plytvaniu našimi zdrojmi, hovorí Matti Kumm, výskumník z Aalto University. Nová štúdia, na ktorej sa Kumm podieľal, ako prvý, hodnotí vplyv strát v produkcii potravín a vzťah k zdrojom, ktoré máme globálne k dispozícii. Ročne sa neefektívnosťou pri výrobe potravín v prepočte na jedného človeka premrhá 27 metrov kubických pitnej vody, 0,031 hektárov poľnohospodárskej pôdy a 4,3 kilogramov hnojív.

"Z celkovej spotreby pitnej vody má 90 percent na svedomí poľnohospodárstvo. Rovnaké je to u surovín používaných na výrobu hnojív, "hovorí Kumm. "Lepšie efektivita a obmedzenie strát pri výrobe potravín sú preto kľúčové pre ochranu prostredia a budúcu potravinovú bezpečnosť." Vedci z Aalto University sa pokúsili globálne straty v produkcii potravín vyjadriť v kilokalóriách na osobu. A vyšlo im, že globálne sú straty 614 kilokalórií na osobu/deň. Ak by sa podarilo túto neefektivitu odstrániť, boli by celkové výnosy 2 609 kilokalórií na deň na človeka. Ak by sa podarilo súčasnej straty obmedziť na polovicu, Zem by so súčasnými zdrojmi pohodlne uživila 8 miliárd ľudí.

added 19.10.2012

Európania dýchajú znečistené ovzdušie

Zlá kvalita vzduchu môže spôsobovať srdcové ochorenia, respiračné problémy, rakovinu pľúc či ťažkosti s dýchaním. Takmer tretina obyvateľov európskych miest je vystavená nadmerným koncentráciám tuhých častíc v ovzduší, upozornil eurokomisár pre životné prostredie Janez Potočnik. Tuhé častice patria z hľadiska škodlivosti pre ľudské zdravie k najzávažnejším látkam znečisťujúcim životné prostredie, pretože prenikajú do citlivých častí dýchacej sústavy. Únia dosiahla v uplynulých desaťročiach pokrok pri znižovaní úrovne látok, ktoré spôsobujú acidifikáciu ovzdušia.

Z novej správy s názvom "Kvalita vzduchu v Európe správa za rok 2012", ktorú uverejnila Európska environmentálna agentúra (EEA), však vyplýva, že v mnohých európskych regiónoch pretrvávajú problémy s koncentráciou PM v ovzduší a prízemným ozónom. Výkonná riaditeľka EEA Jacqueline McGladeová povedala, že vďaka politike Únie sa v uplynulom desaťročí podarilo znížiť emisie mnohých látok znečisťujúcich ovzdušie, ale Európa môže dosiahnuť viac. Upozornila, že v mnohých krajinách sú koncentrácie týchto látok ešte stále nad právnymi a odporúčanými limitmi, ktoré sa stanovili s cieľom chrániť zdravie občanov. Podľa McGladeovej znečistené ovzdušie skracuje dĺžku ľudského života: v najznečistenejších mestách a regiónoch asi o dva roky. Účelom správy EEA je podporiť vypracovanie účinnejšej politiky zameranej na čistotu ovzdušia.

flakotorka upozorňuje na znečistené prostredie

Zlá kvalita vzduchu môže spôsobovať srdcové ochorenia, respiračné problémy, rakovinu pľúc, ťažkosti s dýchaním a iné ochorenia. Niektoré látky znečisťujúce prostredie môžu mať za následok znížené poľnohospodárske výnosy, spomalený rast lesov a rovnako aj vplyv na klímu.

Čítajte viac: Sme.sk

added 16.10.2012


Nový Zéland čelí ekologickej katastrofe, do oceánu uniká ropa

Do vody sa dostala z kontajnerovej lode Rena, ktorá uviazla na útese pri východnom pobreží.

Nový Zéland čelí environmentálnej katastrofe, pretože nádrž s ropou na kontajnerovej lodi Rena, uviaznutej na útese pri východnom pobreží krajiny, praskla. Do oceánu unikli tony ťažkej ropy.

Oznámil to dnes novozélandský minister dopravy Steven Joyce. Z nádrže vytieklo približne 100 ton ropy, časť do trupu lode a časť do oceánu. Takisto je možné, že sa 47-tisíctonová loď sa na útese rozlomí. Prvoradou úlohou záchranného tímu je čo najskôr dostať z lode približne 1500 ton ťažkej ropy, ktorá sa nachádza na palube. Flakotorka je v ohrození.

Operácia sa začne v pondelok 10. októbra, keď prídu podporné plavidlá a prečerpajú do nich ropu. Bude však trvať niekoľko dní, kým situáciu vyriešia. Špecialisti na zvieratá žijúce vo voľnej prírode zriadili monitorujúce stanice na pobreží a na ostrove Motiti, 7,4 kilometra od útesu. Nehoda môže byť aj podľa týchto odborníkov ešte "veľmi, veľmi vážna". Loď Rena, 236 metrov dlhá, viezla vyše 2100 kontajnerov, napríklad so stavebným drevom, sušeným mliekom, mäsom a rybami. Silný vietor ju hodil o útes neďaleko prístavu Tauranga. Predstavitelia oznámili, že súčasťou nákladu boli štyri kontajnery s nebezpečným ferosilikónom, ktorý môže zapríčiniť požiar, ak sa dostane do kontaktu s vodou.

added 18.10.2012

V roku 2039 bude svet bez ropy, správaj sa aj Ty ekologicky!

Fosílne palivá sú cennými prírodnými zdrojmi energie, ktoré sa v prírode vytvorili za mnoho miliónov rokov. Preto je čerpanie týchto zdrovoj nutné ekologicky riadiť. Dnes sú však obrovským tempom vyčerpávané, pretože spotreba enrgie rastie exponenciálnym tempom.

Prvú ropnú krízu svet zažil v roku 1973. V tom čase krajiny OPEC po prvýkrát zkoordinovali politiku a zvýšili cenu ropy a tým korigovali aj jej spotrebu. Ekologia je dôležitá. V 70-tých rokoch USA ako exportér ropy sa stal importérom, lebo vyčerpal väčšinu domacích zásob z Ewing Oil. J.R. aj Boby prišli o kšefty.

Flakotorka varuje... jej varovanie je:
• Pri súčasnom vývoji nám ropa vydrží do roku 2039
• Zemný plyn nám vystačí pokrývať spotrebu len do roku 2059
• Zásoby uhlia sú limitované na pokrytie spotreby do roku 2224

flakotorka varuje na ekológiu

added 14.10.2012

Flakotorka varuje pred znečistním.. je to posledné varovanie??

Hydrosféru tvoria všetky oceány, moria, rieky, povrchová a spodná voda. Rozlohou je to 361 455 000 km2 teda približne 2/3 povrchu Zeme. Skoro všetka voda je však slaná! Iba 3% tvoria zásoby sladkej vody, z toho sú 2,4 % viazané v ľade a snehu. Pitná voda tvorí iba 0,6% svetových zásob vody ! Napriek tomu sa ničíme jej obrovským znečisťovaním. Ročne sa zásoby pitnej vody scvrkávajú o 1 % ! Najväčším používateľom vody a zároveň aj najväčším jej znečisťovateľom je človek. V súčasnosti sa jej ročná spotreba odhaduje na temer 4 000 miliárd m3.V moderných spoločnostiach sa počíta so spotrebou až okolo 500 litrov vody na osobu počas jediného dňa. Je to ekologický problém nás všetkých.

Zdroje znečistenia, ktoré ničia ekosystém a flakotorka trpí :
• z priemyselnej výroby (ropa a ropné produkty, detergenty, rozličné organické a anorganické látky, ako ortuť, olovo, arzén, síra, meď, zinok, hliník, chróm, cín, mangán, rádioaktívne látky) -tepelné znečistenie: do vôd sú často vypúšťané aj chladiace vody energetických podnikov, ktoré sú teplejšie ako prirodzené vody, prudko im odoberajú kyslík a tým ničia prirodzené spoločenstvá
• z poľnohospodárskej výroby (pesticídy, priemyselné hnojivá, odpadové vody)
• zo sídiel (tuhý a kvapalný odpad: saponáty- pracie prášky, prostriedky na riad, prípravky na čistenie okien.
• z dopravy (exhaláty, ropné produkty)
• turizmus

added 14.10.2012

Flakotorka oznamuje som RYBA

Povaha: Ryby bývajú enormne senzitívni a citliví ľudia, čo z nich vytvára veľmi zraniteľné bytosti. Túto svoju krehkosť sa väčšinou snažia zakrývať rôznymi maskami, takže je veľmi ťažké spoznať ich skutočnú podstatu. Keďže ryby len s námahou znášajú drsnú životnú realitu, tak sa z nej čo najviac pokúšajú rýchlo dostať. Niekto to robí pomocou fantázie alebo silnej viery v absolútno, druhý pomocou alkoholu a drog. Veľmi túžia po spirituálnych skúsenostiach, transcendentálnych svetoch, či jednoducho po oslobodení z pút tela, ktoré často pociťujú ako väzenie. Svojou prispôsobivosťou sa ryby plynulo poddávajú okolnostiam, preto sa skôr nechávajú životom unášať, namiesto toho, aby ho aktívne utvárali. Tento človek má väčšinou obetavú, intuitívnu, jemnú a milosrdnú povahu, s bohatou fantáziou a dušou básnika, v horšom prípade je lenivý, nerozhodný, zmätený, depresívny, s nedostatkom zmyslu pre skutočnosť a s malým sebavedomím. Hranice medzi jeho osobou a okolím sa obvykle strácajú, čo sa prejavuje napríklad v tom, že mu môže byť trápne za niekoho iného, alebo cíti súcit s druhým, ktorý danú situáciu možno ani tak zle neprežíva. Človek narodený v znamení rýb má dar stotožnenia sa s druhými bytosťami. Vždy sa cíti tak trochu ako občan odnikadiaľ a všade berie na seba príležitostné zafarbenie a masku. Vďaka tejto chameleónskej podstate má sklony k podvodom a klamstvám, alebo sám býva svojou naivnosťou obeťou cudzej zloby. Jeho obrovská poddajnosť ho činí ovplyvniteľným, ľahko prístupným, citlivým na všetky vonkajšie vplyvy, s obtiažnou schopnosťou voľby a s odporom k angažovanosti, čo mu vôbec neuľahčuje život. Jeho potreba rozplynutia a splynutia ho môže doviesť až k obetiam alebo k negácii vlastnej osobnosti. Bez zastavenia pláva medzi dvomi prúdmi, bez konkrétnej opory, čím ľahko podlieha sugescii, osvojuje si módne smery, vyhýba sa problémom a uteká pred prekážkami. Pri bezprostrednom nebezpečí hľadjú ryby obvykle útočisko vo svete preludov a vidín. Ideálom ryby je cítiť sa užitočný, či nepostrádateľný, pričom má výnimočnú schopnosť ponoriť sa do hlbín bytia, z kadiaľ môže vyniesť poklady intuície a predstavivosti. Jeho chovanie býva nepriehľadné, vrtkavé a ťažko odhadnuteľné, kvôli čomu vo svojom okolí nachádza iba málo pochopenia. Flakotorka je celá ryba

Čítajte viac: http://www.zverokruh.sk/znamenie-ryby/#ixzz29LhmtzlY

added 15.10.2012

Flakotorka z jazera Flak Ness, chová sa k prostrediu ekologicky??

Pri vyslovení pojmu Flakotorka si určite každý z nás hneď vybaví záhadného tvora údajne žijúceho v jazere Flak Ness, nachádzajúcom sa 37km južne od kysuckého mesta KnM. Očitých svedkov je desaťtisíce a pozorovania sa objavujú už počas mnohých desaťročí. Medzi svedkami môžeme nájsť množstvo ľudí – mníchov, kňazov, úradníkov, doktorov, vedcov, policajtov a mnoho ďalších ľudí z rôznych oblastí. Videli títo ľudia skutočne príšeru z Flak Ness, alebo vidia len to, čomu veria že vidieť chcú ?

HISTÓRIA

Tradícia „veľkej ryby“ v jazere Flak Ness sa traduje už od roku 1863, kedy ju prvý krát uvidel miestny horár. Odvtedy začalo stále viac a viac ľudí prichádzať so svedectvami o pozorovaní „veľkej ryby“. Medzi nimi sa našli aj ľudia, ktorí tvrdili o existencií mýtického vodníka alebo akéhosi vodného koňa, ktorého začali nazývať „beštia“. Je dôžité chovať sa ekologicky.

flakotorka z Flak Ness

added 12.10.2012

www.flakotorka.cekuj.net expanduje

V súčasnosti sa náš web pokúša nadviazať priateľské kontakty aj na iných weboch, aby mohol poskytovať kvalitné služby, ktoré čitatelia požadujú. Naše motto:


flakotorka expanduje

"flakotorka.cekuj.net,
lepšieho webu predsa niet!!"


added 10.10.2012

Flakotorka - nálezisko, črty, pôvod

Objav tohto druhu je veľmi dôležitý pre vývoj ichtológie a biológie ako vedy. Nálezisko Stredné Slovensko, resp. okolie Žilinskej Univerzity. To, že sa našla ryba v tomto prostredí znamená, že oblasť Žiliny bola zatopená, ale nie sladkou, ale slanou(morskou) vodou. Všetko nasvedčuje tomu, že globálne otepľovanie, ktorého sme svedkami sa v súčasnosti iba opakuje. Uhlíkovou analýzou sa zistil vek tohto nálezu a to na skoré obdobie treťohôr. Vedci predpokladajú, že sa neživila ani faunou a ani flórou. Jej organizmus tvoril energiu prostredníctvom fotosyntézy. Flakotorka bola najekologickejši tvor na Zemi. Rozmnožovanie fungovalo bunkovým delením, čomu nasvedčuje stav nájdenej flákotory. Ide živočícha, ktorý má biologické črty rastlín. Fotky nie sú k dispozícií, pretože autor si uverejnenie nežiada.

added 11.10.2012

www.flakotorka.cekuj.net zlomila rekord v návštevnosti

Mám pre všetkých priaznivcov skvelú správu, pretože flakotorka zlomila rekord návštevnosti. Denná návšteva sa vyšplhala na neuveriteľných 200 zhliadnutí. Za to treba poďakovať hlavne Vám, milí čitatelia a redakčnému týmu. Náš prísľub je, že aj naďalej budeme podávať aktuálne a lákavé informácie.

Ďakujeme!

added 09.10.2012

Flakotorka bude aj vo Vašom meste

Flakotorka na svojom celoslovenskom turné zavíta aj do Vašeho mesta. Bude v každom väčšom meste. Jedinečný a nezabudnuteľný zážitok Vám može dať jedine ona. Je to fenomém súčasnosti, životný štýl, ktorý má za následok zvyšovanie priemernej dĺžky života a pohodu, kdekolvek budete. Dodá Vám jedinečnú silu pobiť sa s problémami, ktoré zužujú každého.

Flakotorka už je tu,
stvorí pre Vás sonet,
pustite si kazetu,
bude lepšie ihneď!
Zatvor oči, nádychni
čerstvú silu vzduchu,
slnko hreje, uži si
radosť, tanec, hudbu.

flakotorka pomáha

added 08.10.2012

Jesenná depresia, flakotorka radí

Depresia je choroba, ktorá sa dá liečiť. Flakotorka pomáha. Depresia je často spojená s úzkosťou, vnútorným nepokojom, poruchami myslenia i spánku. Poviem Vám teraz pár slov o tom, čo robiť a jesť, ak Vás trápi depresia. Cítite sa v nepohode a nedokážete sa radovať? Depresia príde po zimnom období na veľa ľudí. Pociťujeme stav úzkosti, do ničoho sa nám nechce a veci vidíme skôr v čiernych farbách. Čo s tým?

flakotorka radíflakotorka vidí jeseň

Netrápme sa. Vnímajme pôvab okolo nás všetkými zmyslami. Doprajme si výlet do prírody a naordinujme si dostatok slnečných lúčov.

Alebo skúsme niekoľko tipov z prírodnej lekárne:

Najlepším zeleninovým bojovníkom je surový zeler. Šťava zo zeleru a mrkvy (denne 0,5l zmesi v pomere 1:1) dokáže likvidovať škodliviny v tele odplavovaním. A to je pri nervových chorobách veľmi dôležité. Konzumujte dostatok obilovín. Ich život súvisí so slnkom a slnko je lekár nad lekárov.flakotorka neobycajna Skúste viac používať pohánku, kukuricu, pšeno, či iné obiloviny v strave. Obohaťte svoj jedálniček o potraviny s obsahom horčíka a fosforu. Sú prítomné najmä v pšeničných klíčkoch a otrubách, ementáli, sardinkách, tvarohu, orechoch, v sušených pivovarských kvasniciach, v sóji a jogurtoch. Dobrý je aj mak, pšeno, fazuľa, šošovica či šípky. Vitamín B3 – niacín v prípade absencie dokáže spôsobovať úzkosť. Nachádza sa v pečeni alebo skúste králičie mäso, mäso z morky, slnečnicové semiačka, arašidy, petržlen, hrach. Taktiež sa vyskytuje v datliach, figách, špenáte, rajčinách. Do jedál skúste pridávať fenikel, oregano (české meno dobromysl je veľmi priliehavé), alebo rozmarín. Z feniklu je tiež dobrý čaj. Ako nápoje sú výborné čaj z rumančeka alebo medovky, dajú sa používať aj dlhodobo a výborne ukľudňujú.

added 08.10.2012

archív flakotorka